Noworodek – pierwsze chwile razem

4 min read

Właśnie nastąpił przełomowy moment w twoim życiu. Narodziło się dziecko. Pewnie chwile po porodzie nawet nie zastanawiasz się nad tym, jak będzie, co się zmieni, jakie będzie dziecko. Teraz twoja uwaga skoncentrowana jest na tym malutkim człowieczku i jego pierwszym krzyku. Lekko oszołomiona przyglądasz się temu delikatnemu ciałku. Malutkim paluszkom, przymkniętym oczkom. Być może w tym momencie rozpiera cię duma, radość, nadzieja. Niesamowite uczucie, którego nigdy w życiu nie czułaś.  Niektóre mamy mogą też czuć lęk. Inne mieć uczucia ambiwalentne, czy wręcz smutek. Właśnie twoje ciało wydało na świat człowieka i nieważne jest, czy urodziłaś naturalnie, czy przez cesarskie ciecie. Twoje ciało w tym momencie dało z siebie wszystko i wiele wycierpiało.

Szpital i wyjście do domu

Po narodzinach zespól medyczny, ocenia noworodka, do czego służy Skala Apgar.

Maksymalnie noworodek może otrzymać 10 punktów. Oceniane są takie parametry jak: Oddech, Akcja serca, Wygląd skóry, Napięcie mięśni, Reakcja na bodźce. W każdym punkcie może otrzymać 0,1 lub 2 punkty.

Po porodzie powinien nastąpić kontakt „skóra do skóry”. Pomaga w nawiązaniu więzi, wyrzucie oksytocyny u matki, a u dziecka kolonizują się dobre bakterie od mamy, ciałko się nie wychładza. Zostaje przecięta pępowina, która do tej pory dostarczała dziecku składniki odżywcze.

Dzidziuś od początku powinien przebywać z Tobą. Obecnie szpitale głównie wyposażone są w sale rooming-in. Mama i dziecko nie są rozdzielani, dzień i noc przebywają razem, co jest korzystne dla obu stron. Nie wyobrażam sobie, aby mogło być inaczej. Gdyby zaproponowano mi zabranie dziecka na noc, żebym się wyspała, to prawdopodobnie byłabym oburzona.

W dzisiejszych czasach noworodki nie są kąpane w szpitalu, tak jak to się odbywało kiedyś. Dziś wiadomo, że maź płodowa zapewnia dziecku ochronę przed patogenami. Kąpiel powinna odbyć się po powrocie ze szpitala.

Podczas pobytu w szpitalu dziecko będzie regularnie ważone. W pierwszych dobach u dziecka może nastąpić fizjologiczny spadek masy do 10%.

Po powrocie do domu najlepiej raz w tygodniu sprawdzaj wagę dziecka. Jeśli masz w domu wagę niemowlęcą to super, w innym wypadku możesz podjechać do przychodni, w której jest zapisane dziecko. Kontrola wagi noworodka jest bardzo ważna. Brak wzrostu wagi lub jej ubytek mogą świadczyć o różnych nieprawidłowościach np. złym pobieraniu pokarmu przez dziecko.

W szpitalu za twoją zgodą zostanie podana dziecku witamina K, zostaną zrobione szczepienia, a także niezbędne badania.

Jeśli jesteś kobietą, która pierwszy raz będzie miała do czynienia z taki maluszkiem, masz prawo prosić o pomoc położne. Te panie tam są od tego, żeby pomoc ci w początkach macierzyństwa, pokazać, jak prawidłowo pielęgnować maluszka i pomóc przystawić go do piersi. Niestety zdarza się, że można trafić na położną, która jest sfrustrowana nadmiarem pracy, własnymi niepowodzeniami. To może odbić się na tobie. Bardzo bym chciała, aby w każdym szpitalu położna podchodziła do pacjentek i ich dzieci z pasją i życzliwością. Może kiedyś nastąpią takie czasy. Ja osobiście trafiłam na świetną opiekę.

Gdy pierwszy raz będziesz przebierać maluszka, zwrócisz uwagę, że kupa dziecka jest czarnozielona, jest to tak zwana smółka. Jest to pozostałość po życiu płodowym. Jeśli urodziłaś dziewczynkę, może się zdarzyć, że przy przebieraniu pampersa zobaczysz krwistą wydzielinę. Jest to całkowicie normalne, jest to wpływ hormonów matki.

Noworodki przechodzą fizjologiczną żółtaczkę. Personel będzie sprawdzał poziomu bilirubiny, aby sprawdzić, czy żółtaczka się nie nasila. Jeśli stężenie bilirubiny wzrośnie powyżej normy, noworodek może być poddany naświetlaniu specjalną lampą UV, która rozkłada bilirubinę.

Przed wyjściem ze szpitala otrzymacie wypis dla mamy i dla dziecka, wszelką dokumentację medyczną, zalecenia i książeczkę zdrowia dla dziecka.

Odruchy noworodkowe

Odruchy noworodkowe dzielą się na prymitywne i przystosowawcze. Odruchy prymitywne zanikają najwcześniej, ponieważ pochodzą z prymitywnych struktur mózgu. Odruchy przystosowawcze pomagają w przetrwaniu w nowych warunkach.

Odruch Moro

W momencie, gdy dziecko się przestraszy, odrzuci raczki w bok, a następnie powolnym ruchem przyciąga rączki do siebie. Możemy zatem zaobserwować, co stresuję nasze dziecko i zapobiegać takim sytuacjom. Odruch ten powinien całkowicie zaniknąć do 6 miesiąca życia.

Reakcja uśmiechu

Nie ma nic piękniejszego niż uśmiech dziecka. Jednakże pierwsze uśmiechy są tylko grymasem.

Odruch Babińskiego

Pogłaskany po stopie noworodek rozłoży paluszki. Jest to spowodowane niedojrzałością układu nerwowego. Odruch ten powinien zaniknąć do ukończenia przez dziecko 2 roku życia.

Odruch chwytny

Jeśli podasz malcowi swój palec, on chwyci go mocno swoją malutką dłonią. Odruch ten może utrzymywać się do 4 miesiąca życia.

Odruch szukania

Dziecko od razu po urodzeniu, przebywając na brzuchu mamy, pełźnie w kierunku piersi. Dotykając noworodka po policzku, wywołujemy reakcje odwrócenia główki w poszukiwaniu piersi.

Odruch chodu automatycznego

Po zetknięciu stóp z podłożem dziecko wykonuje ruchy chodu.

Odruch toniczny szyjny

Dziecko do 6 miesiąca leżąc, przyjmuje pozycję szermierza. Kładzie główkę na jednej ze stron i w tym samym kierunku prostuje rączkę i nóżkę, a po przeciwnej stronie kończyny są zgięte.

Jeżeli po upływie 6 miesięcy odruchy nie zanikną, zwróć się do pediatry, który pokieruje was dalej. Może to świadczyć o pewnych nieprawidłowościach w rozwoju dziecka.

W kolejnej części opiszę szerzej, rozwój noworodka, będzie też część o emocjach rodziców, karmieniu piersią i więcej :)