Noworodek

Noworodek – opieka, pielęgnacja, karmienie, rozwój.

6 min read

Czekasz na ten dzień, kiedy pierwszy raz powitasz na świecie swoje cudne dzieciątko. Dla jednych dwie kreski na teście ciążowym są zaskoczeniem, dla innych długo wyczekiwanym cudem, a dla kolejnych świetną wiadomością. W tym momencie twoje uczucia mogą być bardzo skrajne od szczęścia do smutku po ambiwalencję.

Przygotuj się na rewolucje w życiu. Już nigdy nie będzie tak jak wcześniej, co nie oznacza, że będzie gorzej. Na pewno będzie inaczej. Pięknie, wyjątkowo, trudno, wzruszająco, wyczerpująco, dodaj tu, co tylko chcesz. Od tej pory uczycie się instrukcji obsługi tego małego człowieczka, gdyż każdy jest inny, na każde dziecko działa co innego, każde ma inny temperament, inne potrzeby.

Pewnie masz jakieś oczekiwania co do pierwszych dni, miesięcy, lat. Mogą być one wykreowane przez media, przez znajomych mogą być pokazane jako zbyt łatwe albo zbyt trudne. Radzę Ci, abyś w miarę możliwości pozałatwiała wszystkie swoje ważne sprawy, przed narodzinami dziecka, aby nie zaprzątały ci głowy, gdy będziesz musiała poświecić większość swojego czasu na drugiego człowieka. Pochłonie cię to niesamowicie. Może zdarzyć się również, że twoje podstawowe potrzeby, zejdą na dalszy plan.

Jedne dzieci od początku są tak zwanymi aniołkami. Skrzeczą sobie cichutko, dużo śpią. Wstają na karmienie, po czym zasypiają. Inne są bardziej aktywne, głośno krzyczą, domagają się często piersi, a potem noszenia.

Myślę, że dla wielu rodziców, których jest to pierwsze dziecko, to też czas stresu i niepewności, czy i jak sobie poradzę.

Najważniejsze w tym momencie jest zapewnić dziecku dużo spokoju, miłości, tulenia, kołysania. Na pewno nie jest to czas na nerwy, kłótnie, myślenie o karierze. Jeśli nie dajecie rady, nie wstydźcie się prosić o pomoc. Jeśli macie odpowiednie środki możecie skorzystać z usług profesjonalistów w opiece nad dzieckiem.

Noworodek najlepiej jakby spał na twardym, ewentualnie średnio twardym materacu. Niewskazane jest podkładanie jakichkolwiek poduszek pod głowę dziecka, noworodek jeszcze nie ma kontroli własnego ciała, a wszelkie poduszeczki mogą te ruchy ograniczać.

Ze swojej strony polecam współspanie. Nie musi odbywać się zawsze. Niektórym kobietom jest łatwiej karmić w nocy spiąć z dzieckiem, gdyż nie muszą wstawać i nadmiernie się przebudzać.

To jest czas, kiedy przynajmniej raz powinna was odwiedzić położna. Pokaże wam jak pielęgnować dziecko, jak dbać o kikut pępowiny.

Noworodek śpi od 16 do 20 godzin na dobę. Mamo, jeśli potrzebujesz, śpij razem z dzieckiem w dzień, aby regenerować siły. W nocy dziecko może często się budzić na karmienie, a potem potrzebować ululania.

Po powrocie do domu czas na pierwszą kąpiel. Dla maluszka może być to lekko szokujące doświadczenie. Część dzieci może przy pierwszych kąpielach płakać. Optymalna temperatura wody do kąpieli to 36, 37 stopni Celsjusza. Uważnie obserwuj jaka temperatura wody jest odpowiednia dla twojego maluszka. Może będzie wolał chłodniejszą wodę np. 35 stopni. Pierwsze kąpiele mogą odbywać się co kilka dni, ale pamiętaj, aby codziennie dokładnie myć miejsca intymne dziecka. Po kąpieli dokładnie i delikatnie osusz kikut pępowiny, aby dobrze się goił i nie wdała się infekcja. Możesz spsiakać go środkiem odkażającym. Zakładając pieluszkę, pilnuj, aby kikut był odsłonięty. Jeżeli skóra maluszka nie jest wysuszona czy problematyczna, nie ma potrzeby smarowania dziecka tymi wszystkimi oliwkami i kremami „pachnącymi dzidziusiem”.

Już w pierwszym miesiącu życia możesz wyjść z noworodkiem na spacer. Pamiętaj o adekwatnym ubraniu maluszka do pogody i pory roku. Zimą lepiej wstrzymać się od spacerów, jeśli termometr wskazuje temperaturę poniżej zera. Pierwsze spacery mogą trwać do 30 minut.

Całkowicie normalną rzeczą są ulewania u noworodków i niemowląt. Są one spowodowane niedojrzałością przewodu pokarmowego. Przy częstych ulewaniach pomocne może się okazać „odbijanie” dziecka po karmieniu. Nie należy podkładać noworodkowi, który mocno ulewa, poduszki klin, gdyż pokarm, zamiast wydostać się na zewnątrz, zatrzyma się w przełyku, powodując dyskomfort, jakim jest zgaga, a w najgorszym wypadku zaleganie pokarmu może doprowadzić do śmierci.

Po wyjściu ze szpitala otrzymujemy zalecenie wykonania USG bioderek u dziecka.

Uważam, że każdy rodzić powinien wybrać się także do fizjoterapeuty, który pokaże jak prawidłowo nosić, podnosić, kłaść i przewijać maluszka. Pokaże wam przyjazną pielęgnację, która wpłynie korzystnie na rozwój i samopoczucie malca i zapobiegnie ewentualnym zaburzeniom rozwoju. Taka wizyta ma na celu wspieranie rozwoju fizycznego dziecka.

Wsparcie dla mamy po porodzie

Nie tylko dziecko, ale i mama powinna otrzymywać dużo miłości, opieki i wsparcia. To wyjątkowy czas dla kobiety. Tatusiowe mają prawo do płatnego ojcowskiego urlopu, który trwa 2 tygodnie. Mamy, których poród zakończył się przez cesarskie cięcie, mają prawo poprosić przy wypisie ze szpitala o zwolnienie lekarskie dla partnera. Tato pamiętaj, w tym czasie zajmuj się dzieckiem, ale pamiętaj także o swojej partnerce. Ona również może potrzebować opieki, ale także wsparcia psychicznego. Mama jest tak samo ważna, jak dzidziuś. Pilnujcie, aby w tych pierwszych dniach, nie było sytuacji, że drzwi od waszego mieszkania się nie zamykają, bo przybiegają tłumy gości, aby odwiedzić dzidziusia. To jest stresujące dla maluszka, a często także dla samej mamy. Jeśli już goście przychodzą stadnie, 😉 to przynajmniej niech nie zaglądają wszyscy na raz do łóżeczka, w którym jest maluszek. Najlepiej jakby też darowali sobie wszelkie rady i co gorsza uwagi na temat opieki nad dzieciątkiem.

Pierwszy miesiąc karmienia piersią

Zaraz po przyjściu na świat noworodek jest gotowy, aby pobrać pokarm od matki. Czasami następuje to zaraz po przejściu przez kanał rodny, czasami po kilkunastu minutach. W sytuacjach zagrożenia życia dziecka lub matki może to nastąpić po kilkunastu godzinach. Po pierwszym karmieniu dziecko możne zasnąć na 4-6 godzin. Dziecko w pierwszych tygodniach może wisieć na piersi. Nie ma w tym nic dziwnego. Dla dziecka pierś to nie tylko pokarm, ale również bliskość i bezpieczeństwo, którego mu może brakować po życiu w łonie matki. Matki interpretują sobie wiszenie na piersi jako niedobór, brak pokarmu. Są też dzieci, które specjalnie się nie upominają i trzeba je wybudzać na karmienie. Mamo, pamiętaj w pierwszym miesiącu życia wybudzać dziecko na karmienie co 3 godziny. Najlepiej karm dzieciatko na żądanie, nie mniej niż 8-12 razy na dobę. W razie problemów z przystawieniem dziecka do piersi, problemów z laktacją poproś w szpitalu o konsultacje z certyfikowanym doradcą laktacyjnym, jeśli nie ma takiej możliwości umów taką wizytę prywatnie po powrocie do domu.

Po powrocie do domu przy karmieniu sprawdziła się u mnie poduszka do karmienia, co prawda długo jej nie używaliśmy, ale na początki okazała się super rozwiązaniem. Wygoda dla rąk i kręgosłupa.

W 3, 4 dniu po porodzie możesz spodziewać się nawału pokarmu. Piersi stają się nabrzmiałe, twarde, mleko może wyciekać samoistnie, możesz wtedy zaopatrzyć się we wkładki lub muszle laktacyjne. Często przystawiaj dziecko, teraz programuje się ilość mleka potrzebna do zaspokojenia głodu malca. Mamo, możesz jeść wszystko, gdy karmisz piersią (inaczej jest w wypadku alergii pokarmowych u dziecka). Dokładnie o „diecie matki karmiącej” napiszę w oddzielnym poście.

Mamo nieważne, karmisz piersią czy butelką karm na żądanie.

Rozwój noworodka

Wzrok

Noworodki zwracają uwagę na obiekty, które tworzą jakiś wzór. Najlepiej dostrzegają krawędzie, kontrastowe kolory jak biały, czarny, czerwony. Już noworodek jest w stanie skupić wzrok na twarzy osoby dorosłej. Śledzi ruch po łuku. Skupia wzrok podczas leżeniu na brzuchu.

Najlepiej widzi z odległości 20-30 cm.

Potrafi naśladować mimikę dorosłego.

Smak

Dziecko karmione piersią rozróżnia smaki.

Węch

Rozróżnia zapach ciała matki od innej osoby.

Słuch

Noworodek, który usłyszy nagły, głośny, stresujący dla niego dźwięk może wystąpić reakcja odruchu moro.

Noworodek odróżnia głos matki od pozostałych osób.

Wsłuchuję się w dźwięki puszczane z nośnika np. bicie serca, szumy.

Może zwrócić głowę w stronę słyszanych dźwięków.

Mowa

Płacz, postękiwanie, kwilenie, sapanie.

Rozwój społeczny i emocjonalny

Płacz jest pierwszym narzędziem, które używa dziecko, aby dać znać o swoich potrzebach, nastoju. Dziecko niezwykle odczytuje emocje opiekuna. Dlatego czasami dzieci płaczą częściej. Tak zwane kolki mogą być objawem reakcji stresowej, którą przekazuje młody rodzic, poznający dopiero swoje dziecko i uczący się reagowania na jego potrzeby. Dziecko nie rozumie jeszcze swoich emocji, do zrozumienia i złagodzenia napięć potrzebny jest troskliwy dorosły, który reaguje na sygnały płynące z mimiki, ruchów ciała i płaczu dziecka.